OHhhViola! Fall Master Class Day ~


Sunday, October 14, 2018 

11:30am-5:30pm ~

Baldwin-Wallace University 

Boesel Musical Arts Center

49 Seminary St., Berea, OH 44017 ~


Featuring guest artist and master class teacher Victoria Chiang, Professor of Viola at Peabody Conservatory and Artist Faculty at the Aspen Music Festival ~


​$15 entrance fee ~


OSU VIOLA DAY - SEPTEMBER 29, 2018

Violists in grades 4 – 12 are invited to join Professor Juliet White-Smith for the 6th Annual Viola Day at The Ohio State University on Saturday, September 29, 2018. Registration opens Aug. 1 - Sept. 4.
Activities include viola choir, rhythm and movement classes, improvisation workshops and more!

New this year will be an elite viola ensemble open to talented high school students by audition. High school students will also have the opportunity to audition to perform in master class with Professor White-Smith.
Visit music.osu.edu for online registration and details.​

Competition for Young Violists ~ Save the date!

Sunday, April 7, 2019 at Oberlin Conservatory

​Guidelines and Application Form will be posted by December 1, 2018

~ Registration begins at 11:30am


~ Performance by Victoria Chiang, with pianist Alicja Basinska at 12:00pm


~ Master Class lead by Ms. Chiang at 12:30pm


~ Social hour/ Visit exhibits of violas from regional luthiers and dealers  2:30pm


~ Mini-master classes with local viola teachers (run concurrently) 3:30-5:30pm


​~ Please contact Jeffrey Irvine if you would like to play in a master class 

Division 3 competitors and their teacher! (L-R). Martha Mulcahy (honorable mention), Molly Wise (2nd place), Jeff Irvine, Shiyoung Choi, Micaela Murphy (honorable mention)

Ohio Viola Society

Divisions
  • And the winners are...
  • ​Congratulations to all 29 competitors who prepared and performed so well at the OVS Competition on April 15th!

  • Division I 
  • 1st place: Alexandra Yeoh (student of Jacquie Fennell)
  • 2nd place: Gunnar Brennecke (student of Laura Kuennen-Poper)

  • Division II
  • 1st place: Mikel Rollet (student of Jeffrey Irvine)
  • 2nd place: Claire Peyrebrune (student of Jeffrey Irvine)
  • Bach prize: Mikel Rollet
  • Honorable Mentions: Ginger Deppman (student of Louise Zeitlin) and Lang Liang (student of Matthew Daline)

  • Division III
  • 1st place: Conor McAvinue (student of Jeffrey Irvine)
  • 2nd place: Molly Wise (student of Jeffrey Irvine)
  • Honorable Mentions: Martha Mulcahy (student of Jeffrey Irvine) and Michaela Murphy (student of Jeffrey Irvine)

  • Thank you to our judges:
  • Reed Anderson and Steve Kruse (Divisions I and II)
  • Matthew Daline, Laura Kuennen-Poper and Renee Skerik (Division III) 

  • Thanks to all the teachers and parents as well!